Ułatwienia dla niesłyszących


UŁATWIENIA DLA OSÓB NIESŁYSZĄCYCH

Uprzejmie informujemy, że od dnia 1 kwietnia 2012 roku wchodzi w życie ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 roku o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. Nr 209, poz. 1243). W związku z tym osoby niesłyszące i niedosłyszące mogą liczyć
na świadczenia usług tłumacza i ułatwiony kontakt z urzędem.
W związku z wejściem w życie ustawy osoby trwale lub okresowo mające trudności
w komunikowaniu się (osoby głuche i głuchonieme) mogą:
1.kontaktować się z Powiatowy Centrum Pomocy Rodzinie w Aleksandrowie Kujawskim osobiście zgłaszając się w siedzibie Centrum przy ulicy Sikorskiego 3 w godzinach urzędowania
tj. 7.30 -15.30,
2.komunikować się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie  w Aleksandrowie Kujawskim
za pomocą:
– faksu na numer 54 282 23-46
poczty elektronicznej – pcpr_aleks[at]wp[dot]pl,
strony internetowej –  http://pcpr-aleksandrow.rbip.mojregion.info
W kontakcie z urzędem osoba niepełnosprawna ma prawo do:

  • pośrednictwa tłumacza PJM – polskiego języka migowego,
  • pośrednictwa tłumacza SJM – systemu językowo – migowego,
  • tłumacza przewodnika, nazwanego w ustawie tłumaczem SKOGN

3. Osoba uprawniona ma prawo do skorzystania z pomocy osoby przybranej[1] w kontaktach z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie  w Aleksandrowie Kujawskim – tel. 54 282-6154
W przypadku skorzystania przez osoby uprawnione z prawa, o którym mowa powyżej, Centrum nie może wymagać przedstawienia dokumentów potwierdzających znajomość PJM, SJM lub SKOGN[2] przez osoby przybrane.

Aby skorzystać z pośrednictwa tłumacza prosimy o powiadomienie Kierownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Aleksandrowie Kujawskim pisemnie, mailem lub faksem co najmniej trzy dni robocze przed planowanym terminem załatwienia sprawy, z wyłączeniem sytuacji nagłych. Formularz powiadomienia o chęci skorzystania ze świadczenia usług tłumacza PJM, SJM, SKOGN znajduje się w załączniku do niniejszej informacji.

Usługa jest bezpłatna dla osoby uprawnionej będącej osobą niepełnosprawną
w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Aleksandrowie Kujawskim udostępnia dokumenty niezbędne do załatwienia sprawy w formie dostępnej dla osób uprawnionych, na ich wniosek.

UWAGA!

W przypadku korzystania przez osoby uprawnione z pomocy tzw. osoby przybranej, czyli osoby, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumiewania się z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy w załatwieniu spraw, wizyta w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie  w Aleksandrowie Kujawskim nie musi być wcześniej uzgadniana.

[1] Osoba, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumienia z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy w załatwieniu m. in. w organie administracji publicznej.

[2] PJM – polski język migowy, SJM – system językowo migowy, SKOGN – sposób komunikowania się osób głuchoniewidomych

Załączniki

Informacje

Rejestr zmian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>